نگاه نزدیک

جدال واقعیتهای عینی و ذهنی در موضوع هسته ای ایران

مذاکرات هسته ای و نتایج آن، رفته رفته و در طی زمان به مسئلهی اصلی کشور تبدیل شد. اکنون ۱۱ سال است که ایران و کشورهای غربی در دو طرف منازعهای قرار دارند که به طولانیترین منازعه ایران با غرب در تاریخ جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.

نگاه نزدیک

آمریکایی‌ها در موج سوم سرمایه‌گذاری وارد ایران خواهند شد

درسال‌های اخیر آمریکا در سایه افزایش تولید از منابع غیرمتعارف توانسته است تا تولید نفت خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، به نحوی که میزان تولید آن از کلیه کشورهای عضو اوپک (غیر از عربستان) بیشتر شده است. همین‌طور سال‌هاست در سند امنیت ملی آمریکا این هدف مطرح شده که آمریکا باید وابستگی […]

نگاه نزدیک

روسیه برنده اصلی بازی خاورمیانه است

احمد دستمالچیان سفیر سابق ایران در اردن و لبنان، بر این نظر است که ترکیه پس از کودتای ناکام سال گذشته دچار بی وزنی شده و تا مدت ها نمی تواند رفتار ثابت سیاسی از خود نشان دهد. وی می گوید ترکیه در حال حاضر به نوعی به روسیه نزدیک شده و رژیم صهیونیستی نمی تواند از طریق این کشور گاز به اروپا صادر کند. دستمالچیان می گوید شرایط تحولات منطقه به سمتی رفته که رژیم صهیونیستی در آینده مجبور خواهد شد دست از جاه طلبی برداشته و به واقع گرایی روی آورد.

نگاه نزدیک

پرداخت یارانه‌ها از جیب نفت، اجرای پروژه‌ها را مختل کرده است

قانون هدف‌مندسازی یارانه‌ها چندین هدف عمده داشت که از جمله می‌توان به مدیریت مصرف انرژی، توزیع عادلانه پرداخت یارانه‌ها، مبارزه با قاچاق حامل‌های انرژی و جلوگیری از تخریب محیط زیست توسط سوخت‌های فسیلی اشاره کرد. این قانون تا چه اندازه توانست به اهداف خود دست یابد؟ قانون هدف‌مندسازی یارانه‌‌ها به عنوان یک سیاست قیمتی به‌تنهایی […]

نگاه نزدیک

در پتروشیمی بعضی‌ها سود نجومی می‌برند، بعضی‌ها برای بقا دست‌و‌پا می‌زنند

قبل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌‌ها، صحبت از این بود که حامل‌های انرژی مشمول یارانه‌های پنهان هستند و هزینه‌های غیرمستقیمی را به دولت و صنعت نفت تحمیل می‌کنند. آیا با اجرای این قانون، فشار بر روی صنعت نفت کمتر شده است؟ آیا الان می‌توان احساس کرد که یک سری منابع عظیمی آزاد شده تا ما […]

نگاه نزدیک

از اشغال سرزمینی تا اشغال گازی

دریای مدیترانه یکی از بزرگترین دریاهای جهان محسوب میشود که سواحل آن میان سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا مشترک است. این دریای بزرگ جدا از این که یک شاهراه ارتباطی دریایی محسوب میشود، از منابع غنی انرژی به ویژه گاز برخوردار است و همین مساله اهمیت آن را صد چندان کرده است. غنی ترین منابع گازی دریای مدیترانه در بخش شرقی آن قرار دارد که مرزهای آبی مشترک ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین (فلسطین اشغالی و غزه)، مصر و قبرس است.

نگاه نزدیک

ایران نمی‌تواند مدل خاص توسعه اقتصادی داشته باشد

اسفندیار امیدبخش که در حال حاضر رئیس انجمن علمی بازرگانی ایران است، از جمله کارشناسانی نیست که به‌قول معروف از دور دستی بر آتش دارند؛ او از نزدیک در برخی مذاکرات حساس تجاری حضور داشته و بر اساس تجربه‌اش معتقد است ما نمی‌توانیم مدل ویژه اقتصادی برای خودمان داشته باشیم. او طرفدار اقتصاد آزاد است […]

نگاه نزدیک

آیا منابع گازی بحران قبرس را پایان می دهد؟

معضل وحدت در قبرس زخمی دیرین بر پیکره سیاست خارجی یونان، ترکیه و اخیراً اتحادیه اروپاست. از زمان پیوستن قبرس جنوبی یونانی نشین به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۵ تلاش ها برای اتحاد سیاسی بخش شمالی ترک نشین و بخش جنوبی یونانی نشین بیشتر از هر زمان دیگری تشدید شده است.

نگاه نزدیک

حلقه گازی اسرائیل بردست ترکیه

محمدعلی دستمالی، کارشناس مسائل ترکیه، در گفتگو با دیپلماسی انرژی به این موضوع می پردازد که ترکیه چگونه توانسته است با استفاده بهینه از موقعیت جغرافیایی خود به یک بازیگر مهم در حوزه انتقال انرژی تبدیل شود. وی بر این نظر است که عمل گرایی، مهم ترین اصل در سیاست خارجی ترکیه است و به عنوان مثال، آنکارا توانسته با ایجاد روابط نفتی با اقلیم کردستان عراق، منافع مهمی به دست بیاورد.

نگاه نزدیک

باز هم پای روس ها در میان است

کشف منابع گازی در شرق مدیترانه بار دیگر تقابل این دو نظریه را به پیش کشیده که آیا منابع طبیعی سبب ایجاد همکاری های منطقه ای می شوند، و یا آن که تنازع برای دست یابی و سهم خواهی را میان ذینفعان تشدید می کنند؟ آیا چالش هایی همچون مسأله حاکمیت قبرس و یا تخاصم رژیم صهیونیستی و محور مقاومت می تواند در سایه منافع مشترک برداشت از این منابع به سمت حل شدن برود و یا از قضا چنین چالش هایی مانع از توسعه منابع گازی شرق مدیترانه خواهد شد؟

نگاه نزدیک

کارنامه نفتی دولت یازدهم ضعیف بود

دکتر غلامحسین حسن تاش در مصاحبه با دیپلماسی انرژی، بی پرده و بسیار صریح نظراتش در مورد عملکرد وزارت نفت در دولت یازدهم را مطرح می کند. وی بر این نظر است که وزارت نفت در بسیاری از حوزه های عملکرد ضعیفی داشته است. حسن تاش می گوید زنگنه گزینه مناسبی برای تصدی وزارت نفت دولت یازدهم نبود و این وضعیت وخیم وزرات نفت در دولت های نهم و دهم بود که باعث شد وی برای این سمت انتخاب شود.

نگاه نزدیک

آماده استفاده از فرصت های پسا برجام نیستیم

محمدحسن پیوندی یکی از شناخته شده ترین چهره های صنعت پتروشیمی کشور است. سازمان ICIS که پتروشیمی های جهان را رصد می کند، سال گذشته نام پیوندی را به عنوان بیستمین مدیر قدرتمند پتروشیمی جهان اعلام کرد. دیپلماسی انرژی در مصاحبه خود با مهندس پیوندی مطالب مهمی را به بحث گذاشت. پیوندی معتقد است که فشارهای نمایندگان مجلس بعضاً باعث اخذ تصمیمات نادرست در صنعت پتروشیمی شده است. وی میگوید در برنامه های توسعه از دید ملی به مسائل کلان نگاه نمیشود و انرژی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سه سال گذشته، صرف رفع مشکلاتی شده که همگی پیامد خصوصیسازی پتروشیمی ها بوده اند.

نگاه نزدیک

پارس جنوبی قربانی نداشتن دیپلماسی انرژی است

شمس اردکانی چهره‌ای آشنا و البته جنجالی برای کسانی است که دستی در سیاست و تجارت دارند. از میان حرف‌های او در این مصاحبه می‌شود به‌راحتی فهمید چرا سال‌ها پیش کار دولتی را کنار گذاشته است؛ می‌گوید بوروکرات‌ها تاجرهای خوبی نیستند و نمی‌توانند ایران رابه جایگاه بایسته خود برسانند. می‌گوید که قرار بود خط لوله […]

نگاه نزدیک

توسعه پتروشیمی با مانع برخورد کرده است

حضور مهندس عباس شعری مقدم در صنعت پتروشیمی کشور، قدمتی به اندازه خود این صنعت دارد. وی هم تمام مراحل مدیریتی در این صنعت را طی کرده و هم تمام مراحل رشد و توسعه این صنعت را از نزدیک تجربه کرده است. شعری مقدم به مسائل پیش روی توسعه صنعت پتروشیمی اشراف کامل دارد و برای حل این مسائل نیز راه حل های قابل توجهی ارائه می دهد.

نگاه نزدیک

برای توسعه میادین، به چینی ها امتیاز ویژه نمی دهیم

شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)، از جمله شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران و در واقع بازوی توسعه ای آن به شمار می رود. در طول دو دهه ای که از تأسیس متن می گذرد، پروژه های متعددی در خشکی و دریا به اجرا و بهره برداری رسیده و انتظار می رود بخش مهمی از قراردادهای آتی نفتی کشور که در قالب IPC منعقد خواهد شد، توسط این شرکت اجرایی شوند. برای آگاهی از آخرین وضعیت طرح های جاری و عملکرد چهارساله شرکت متن، پای گفتگو با مدیرعامل این شرکت نشستیم.