نگاه نزدیک

جدال واقعیتهای عینی و ذهنی در موضوع هسته ای ایران

مذاکرات هسته ای و نتایج آن، رفته رفته و در طی زمان به مسئلهی اصلی کشور تبدیل شد. اکنون ۱۱ سال است که ایران و کشورهای غربی در دو طرف منازعهای قرار دارند که به طولانیترین منازعه ایران با غرب در تاریخ جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.

نگاه نزدیک

آمریکایی‌ها در موج سوم سرمایه‌گذاری وارد ایران خواهند شد

درسال‌های اخیر آمریکا در سایه افزایش تولید از منابع غیرمتعارف توانسته است تا تولید نفت خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، به نحوی که میزان تولید آن از کلیه کشورهای عضو اوپک (غیر از عربستان) بیشتر شده است. همین‌طور سال‌هاست در سند امنیت ملی آمریکا این هدف مطرح شده که آمریکا باید وابستگی […]

نگاه نزدیک

پرداخت یارانه‌ها از جیب نفت، اجرای پروژه‌ها را مختل کرده است

قانون هدف‌مندسازی یارانه‌ها چندین هدف عمده داشت که از جمله می‌توان به مدیریت مصرف انرژی، توزیع عادلانه پرداخت یارانه‌ها، مبارزه با قاچاق حامل‌های انرژی و جلوگیری از تخریب محیط زیست توسط سوخت‌های فسیلی اشاره کرد. این قانون تا چه اندازه توانست به اهداف خود دست یابد؟ قانون هدف‌مندسازي يارانه‌‌ها به عنوان يك سياست قيمتي به‌تنهايي […]

نگاه نزدیک

ایران نمی‌تواند مدل خاص توسعه اقتصادی داشته باشد

اسفندیار امیدبخش که در حال حاضر رئیس انجمن علمی بازرگانی ایران است، از جمله کارشناسانی نیست که به‌قول معروف از دور دستی بر آتش دارند؛ او از نزدیک در برخی مذاکرات حساس تجاری حضور داشته و بر اساس تجربه‌اش معتقد است ما نمی‌توانیم مدل ویژه اقتصادی برای خودمان داشته باشیم. او طرفدار اقتصاد آزاد است […]

نگاه نزدیک

روسیه برنده اصلی بازی خاورمیانه است

احمد دستمالچیان سفیر سابق ایران در اردن و لبنان، بر این نظر است که ترکیه پس از کودتای ناکام سال گذشته دچار بی وزنی شده و تا مدت ها نمی تواند رفتار ثابت سیاسی از خود نشان دهد. وی می گوید ترکیه در حال حاضر به نوعی به روسیه نزدیک شده و رژیم صهیونیستی نمی تواند از طریق این کشور گاز به اروپا صادر کند. دستمالچیان می گوید شرایط تحولات منطقه به سمتی رفته که رژیم صهیونیستی در آینده مجبور خواهد شد دست از جاه طلبی برداشته و به واقع گرایی روی آورد.

نگاه نزدیک

در پتروشیمی بعضی‌ها سود نجومی می‌برند، بعضی‌ها برای بقا دست‌و‌پا می‌زنند

قبل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌‌ها، صحبت از این بود که حامل‌های انرژی مشمول یارانه‌های پنهان هستند و هزینه‌های غیرمستقیمی را به دولت و صنعت نفت تحمیل می‌کنند. آیا با اجرای این قانون، فشار بر روی صنعت نفت کمتر شده است؟ آیا الان می‌توان احساس کرد که یک سری منابع عظیمی آزاد شده تا ما […]

نگاه نزدیک

پارس جنوبی قربانی نداشتن دیپلماسی انرژی است

شمس اردکانی چهره‌ای آشنا و البته جنجالی برای کسانی است که دستی در سیاست و تجارت دارند. از میان حرف‌های او در این مصاحبه می‌شود به‌راحتی فهمید چرا سال‌ها پیش کار دولتی را کنار گذاشته است؛ می‌گوید بوروکرات‌ها تاجرهای خوبی نیستند و نمی‌توانند ایران رابه جایگاه بایسته خود برسانند. می‌گوید که قرار بود خط لوله […]

نگاه نزدیک

نفت بیشترین ضربه را از انتصابات سیاسی خورده است

«تناقض بین ارزش های اجتماعی و ساختارهای اجتماعی»، مهمترین دریچه ای است که بهروز جواهری زاده می خواهد مسائل و مشکلات موجود در جامعه حرفه ای را از درون آن بنگرد؛ بخصوص اگر صحبت از چالش های نیروی انسانی در کشور و یا صنعت نفت باشد. جواهری زاده که سال ها بر کرسی برنامه ریزی نیروی انسانی شرکت ملی نفت ایران تکیه زده بود و ابتکارات زیادی در زمینه توسعه شایستگی های منابع انسانی صنعت نفت داشته است، امروز به عنوان مشاور نیروی انسانی در سازمان های مختلف فعالیت می کند. جواهری زاده می گوید که تعالیم سازمان دهندگان در جامعه ما ساختارهای نظام سرمایه داری را ترویج می کند و ارزش آفرینان ما با این که تعالیم اسلامی را ترویج می دهند اما برای ایجاد ساختارهای همخوان با این تعالیم، پیشنهادی نمی دهند و تعالیم آن ها بیشتر مبتنی بر رفتار فردی است. از نظر وی این امر مدیریت در جامعه ما را با مشکل مواجه کرده است.

نگاه نزدیک

همه را ه ها به توافق ختم می شود؟

پرونده هسته ای انگار پایانی ندارد. هر بار که دست به قلم می بری چیزی بنویسی دلهره داری که مبادا مطلبت کهنه شده باشد یا اتفاق جدیدی در پرونده افتاده باشد. مذاکره پشت مذاکره خبر پشت خبرو عکس های دیپلمات ها با ژست های مختلف وحتی هنگام قدم زدن در پیاده روهای ژنو …

نگاه نزدیک

از اشغال سرزمینی تا اشغال گازی

دریای مدیترانه یکی از بزرگترین دریاهای جهان محسوب میشود که سواحل آن میان سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا مشترک است. این دریای بزرگ جدا از این که یک شاهراه ارتباطی دریایی محسوب میشود، از منابع غنی انرژی به ویژه گاز برخوردار است و همین مساله اهمیت آن را صد چندان کرده است. غنی ترین منابع گازی دریای مدیترانه در بخش شرقی آن قرار دارد که مرزهای آبی مشترک ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین (فلسطین اشغالی و غزه)، مصر و قبرس است.

نگاه نزدیک

کارنامه نفتی دولت یازدهم ضعیف بود

دکتر غلامحسین حسن تاش در مصاحبه با دیپلماسی انرژی، بی پرده و بسیار صریح نظراتش در مورد عملکرد وزارت نفت در دولت یازدهم را مطرح می کند. وی بر این نظر است که وزارت نفت در بسیاری از حوزه های عملکرد ضعیفی داشته است. حسن تاش می گوید زنگنه گزینه مناسبی برای تصدی وزارت نفت دولت یازدهم نبود و این وضعیت وخیم وزرات نفت در دولت های نهم و دهم بود که باعث شد وی برای این سمت انتخاب شود.

نگاه نزدیک

اگر مذاکرات پیشرفت نکند احتمال تصویب تحریم ها از سوی کنگره وجود دارد

پیش بینی شما از مذاکرات آینده میان ایران و گروه ۱+۵ چیست؟ در خصوص این موضوع در نشست “گفتگوی منامه” صحبت کرده ام. یکی از دلایلی که باعث شد مذاکرات در ۲۴ نوامبر تمدید شود این بود که ایران بر برنامه غنی سازی خود پافشاری کرد.

نگاه نزدیک

تحريم هاي احتمالي در صورت عدم توافق

طيف نظرات در مورد اثرات تحريم بر اقتصاد ايران در تحت سيطره دو رويكرد افراطي است. عده اي آن را مصيبت مي دانند كه به مانعي در بر ابر برنامه هاي راهبردي توسعه اقتصادي ايران تبدیل شده است و برخي ديگر آنرا نعمتی كه ناخواسته و اجبارآميز سبب توجه مسئولان داخلي به «بستر سازي»، «قابليتسازي» و «توانمندسازي» پتانسيل هاي دروني اقتصاد ايران و اتكا به خود شده است.

نگاه نزدیک

مسیر پیش رو دشوار است

اولی هاینونن معاون پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس سابق بازرسان آژانس یکی از مطلع ترین افراد در پرونده هسته ای ایران است.اگر چه او جای خود را به هرمان ناکارتس داد اما هنوز هم پرونده هسته ای ایران را از نزدیک دنبال می کند. او چندین بار از طرف آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای ایران بازدید کرده است.

نگاه نزدیک

توافق قطعی است فقط گام های آخر مانده است

علـی خـرم از دیپلماتهای سابق، سالهاست در زمینه مسایل مختلف بینالمللی فعال بوده و تجربه را با علم در آمیخته است. او که تحولات هستهای را از نزدیک دنبال می کند معتقد اسـت جمهوریخواهان در آمریکا وقتی بر سر کار بیایند سعی خواهند کرد دیدگاههای خودشان را در خصوص برنامه هستهای ایران پیاده کنند.