روندها

روسیه متحد نمی خواهد، پیرو می خواهد

در این شماره مجله دیپلماسی انرژی با دکتر داوود کیانی، تحلیل گر مسائل اوراسیا، در مورد مسائلی مختلفی از جمله شرایط پسابرجام، روابط ایران و روسیه و جایگاه ایران در تجارت گاز به گفتگو پرداختیم. کیانی معتقد است که تنها در هشت ماه باقی مانده از ریاست جمهوری باراک اوباما، فرصت کاهش اختلافات منطقه ای ایران و آمریکا وجود دارد و پس از آن، خواه ترامپ رئیس جمهور آمریکا باشد خواه کلینتون، این فرصت برای مدت طولانی از دست خواهد رفت. از نظر او، سیاست خارجی جمهوری اسلامی پس از انقلاب بیشتر به سمت شرق گرایش داشته، اما در عین حال رابطه ای راهبردی بین ایران و روسیه شکل نگرفته است؛ چرا که تعریف طرفین از «رابطه راهبردی» اساساً متفاوت است.

روندها

ملک سلمان با نفت چه خواهد کرد؟

در واپسین روزهای ژانویه، خبر درگذشت «ملک عبدالله بن عبدالعزیز» ششمین پادشاه عربستان در صدر اخبار جهان قرار گرفت. بستری بودن پادشاه کهنسال در بیمارستان، باعث شده بود تا خبر درگذشت وی چندان غیرمنتظره نباشد، اما جایگاه ویژه عربستان در دنیای عرب و البته در مناسبات انرژی جهان، موجی از تحلیلها و اخبار را پیرامون آینده این کشور در دوران زمامداری «ملک سلمان» و بهویژه برنامههای آتی این کشور برای بازارهای نفتی به دنبال داشت.

روندها

می خواهند ایران را از بازی بین المللی نفت و گاز، بیرون کنند

دکتر سارا وخشوری، رئیس موسسه بین المللی مشاوره انرژی SVB در مصاحبه با دیپلماسی انرژی مسائل مهمی را در مورد تحولات منطقه خاور میانه مطرح می کند. وی می گوید عربستان سعی کرده در پاسخ به مسأله امنیتی خود با سرمایه گذاری در اقتصادهای مهم دنیا از جمله آمریکا، بار دیگر پیمان ضعیف شده «نفت برای امنیت» را در قالب جدیدِ «سرمایه گذاری برای امنیت» احیاء کند.

روندها

دیپلماسى جهانى انرژى و فرصت های ایران

تحولات و دگرگونى هاى ژئوپلیتیک و ژئوانرژى از سال ٢٠١٣ تاکنون ابعاد عمیق وگسترده اى به خود گرفته است؛ این تحولات درماه هاى اخیر و به ویژه پس از دیدار پرزیدنت ترامپ از عربستان سعودى و رژیم صهیونیستى با دگرگونى هاى جدى و غیرمنتظره اى مواجه گردیده است.

روندها

ترامپ با برجام چه می کند؟

دکتر ناصر هادیان استاد دانشگاه و کارشناس مسائل آمریکا در مصاحبه با دیپلماسی انرژی، حساس ترین مسائل امروز سیاست خارجی کشور را به بحث می گذارد. او می گوید استراتژی ترامپ این است که امنیت را به کالایی بسیار گران تبدیل کند و دیگران، حتی متحدان آمریکا در ناتو و بیرون از ناتو، را مجبور کند تا بهای آن را بپردازند.

روندها

امنیت انرژی در خـاورمیانه از دل ناامنی بیرون می‌آیـد

منطقه خاورمیانه به کجا میرود؟ این سؤالی است که در سال‌های اخیر و به‌طور مشخص بعد از تحولات اخیر عربی، ذهن بسیاری از تحلیل‌گران را به خود مشغول کرده و هر کدام از آنها سعی کرده‌اند از زاویه‌ای خاص به آن پاسخ دهند. توافق جامع هسته‌ای ایران و غرب هم، اهمیت این پرسش را دوچندان […]

روندها

عصر جدید نفت چه خصوصیاتی دارد؟

تولید نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۷ به ۹.۴۳ میلیون بشکه در روز رسید. این رقم تا اوج تولید نفت آمریکا در چند دهه اخیر، که در ژوئن سال ۲۰۱۵ با رقم ۹.۶۱ میلیون بشکه در روز ثبت شد، کمتر از ۲۰۰ هزار بشکه تفاوت دارد؛ رقمی که با شرط حفظ آهنگ […]

روندها

ژئوپلیتیک ما، تعامل هم‌زمان با شرق و غرب را الزامی می‌کند

الهه کولایی، یک سیاست‌مدار اصلاح‌طلب، نماینده سابق مجلس، استاد دانشگاه تهران و از فعالان دانشجویی سابق، سال‌هاست در زمینه روسیه و روابط آن با ایران مطالعه و تحقیق می‌کند. بررسی وضعیت روابط ایران و روسیه بعد از توافق جامع هسته‌ای و بحث احتمال برقراری روابط استراتژیک تهران و مسکو ما را بر آن داشت تا […]

روندها

آیا ایران در دوراهی جنگ و مذاکره است؟

دکتر سید حسین موسویان، دیپلمات سابق ایرانی، که در حال حاضر در دانشگاه پرینستون آمریکا به عنوان پژوهشگر فعالیت می کند از جمله چهره های فعال در عرصه رسانه های غربی است که در سال های اخیر به تحلیل و بررسی مسائل بین الملل، به ویژه مناسبات ایران و آمریکا پرداخته است. از این رو برای بررسی تنش های اخیر میان ایران و آمریکا، احتمال جنگ میان دو طرف، مطلوبیت مذاکره میان دو کشور در شرایط کنونی و… به گفت وگو با ایشان پرداختیم. به اعتقاد وی، ترامپ خواستار جنگ با ایران نیست و دنبال یک معامله ای است که نام او را پر آوازه کند، اما جبهه ضد ایران متشکل از اسرائیل، عربستان، امارات، نئوکان های آمریکا و منافقین، بدنبال تغییر رژیم، فروپاشی ایران و لذا تشنه گزینه جنگ میان آمریکا و ایران هستند. این گفت وگو را می توانید در ادامه بخوانید.

روندها

توافق خوب اما بی نتیجه

اوپکی ها نه تنها برای کاهش تولید نفت و به بیان بهتر برای مهندسی عرضه نفت به بازارها به توافق رسیدند، بلکه این سخن علی النعیمی وزیر سابق نفت عربستان را نیز رد کردند که تاریخ توافقات نفتی اوپک، تاریخ فریب دادن اعضا توسط یکدیگر است. او گفته بود معامله نفتی اوپک می تواند کارساز باشد و باعث ایجاد توازن در بازار نفت شود اما «مایه بدبختی است که ما به فریب [یکدیگر]تمایل داریم».

روندها

بازی مذاکرات هسته‌ای در «وقت اضافه» در جریان است

ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیانوسه وزارت امور خارجه با اشاره به مذاکرات جاری بین ایران و کشورهای گروه پنج بعلاوه یک عنوان کرد که با توجه به این که «بازی مذاکرات هسته‌ای» در «وقت اضافه» در جریان است، پیش‌بینی نتیجه مذاکرات دشوار است، اما با این حال بسیاری از کشورها رایزنی‌ها و مطالعات خود […]

روندها

روسیه برنده تحریم نفت ایران

بحث خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های یک جانبه از سوی این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران، یکی از موضوعات و مسائل مهم ماه های اخیر در دنیای سیاست و محافل مختلف دیپلماتیک است، موضوعی که به دلیل اهمیت انرژی و آثار آن بر بازارها و اقتصاد جهانی، بسیاری ار کشورهای مختلف را درگیر خود کرده است، از این رو برای بررسی اهداف تحریم های آمریکا علیه ایران، پیامدهای آن بر بازار انرژی، سیاست و برنامه دیگر کشورها و مسائلی از این قبیل به گفت وگو با سارا وخشوری، رئیس موسسه مطالعات انرژی SVB و کارشناس امنیت انرژی و مطالعات خاورمیانه پرداختیم، متن این گفت وگو را می توانید در ادامه بخوانید.

روندها

رقابت در فناوری نیازمند همکاری بین‌المللی است

دکتر توفیقی وزیر سابق علوم،تحقیقات و فناوری به‌صراحت معتقد است که توسعه فناوری نیاز به همکاری‌های بین‌المللی و حضور در بازار فناوری دارد و در این راستا به سیاست‌های تعریف و تثبیت‌شده در حوزه بین‌الملل نیاز داریم، همچنین هیچ کشوری در دنیا نیست که تمام توانمندی‌ها را داشته باشد. در این میان، نقش بخش خصوصی در توسعه فناوری در دیدگاه او بی‌بدیل است ولی این دولت است که باید توان بخش خصوصی را آزاد کند. با دکتر توفیقی در دفتر کارش به گفت‌وگو درباره رابطه فناوری و دیپلماسی در حوزه صنعت نفت پرداختیم، جایی که سؤالات ما را گام‌به‌گام و با استدلال‌های خاص خودش پاسخ گفت.

روندها

برخی شرکت‌ها ابزار فعالیت سیاسی شده‌اند

دکتر مشایخی تاکنون به تدوین برنامه استراتژیک پتروشیمی کمک زیادی کرده است. این استاد دانشگاه صنعتی شریف و اقتصاددان طرفدار بازار آزاد و حامی نقش تسهیل‌کننده دولت، چهرهای شناخته‌شده در دانشگاه ، صنعت و خصوصاً صنعت نفت است. مشایخی یکی از محدود استادانی است که به دلیل شناختش از صنعت نفت، همیشه تحلیل‌هایش موردتوجه بوده و حامل ایده‌های جذابی است .

روندها

باید بتوانیم بازی جهانی را بشناسیم

فرهاد کلینی، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و از صاحب‌نظران مسائل استراتژیک است و سال‌های زیادی در این زمینه فعالیت کرده است. او معتقد است شرایط و متغیر‌های نظام بین‌الملل در سال‌های اخیر تغییر کرده و فهم ماهیت این تحولات، لازمه تعریف جایگاه مناسب ایران در جهان است.