در افق

شرکت‌های دولتی شدیداً از شرکت‌های خصوصی می‌ترسند

یکی از مهمترین اتفاقاتی که در مورد بخش خصوصی در دهه گذشته رخ داد، تنظیم، ابلاغ و اجرای تفسیر جدیدی از اصل ۴۴ قانون اساسی بود. فکر می‌کنید که آیا اجرای اصل ۴۴ و بحث خصوصی‌سازی در صنعت نفت برای شرکت‌های مختلف واقعا به خصوصی‌سازی که مدنظر مسئولین بود، منجر شد یا اتفاقات دیگری افتاد؟ […]

در افق

ایران و داستان پیچیده خزر

درآمد چشم انداز ژئوپلیتیکی و محیط زیستی خزر، بزرگ ترین دریاچۀ بستۀ جهان، با حدود ۸۰۰ گونه موجود زنده موضوعی بس پیچیده و حیاتی است. محیط اطراف این دریاچه از تنوع قومی و جمعیت شناختی گسترده برخوردار است. پس از فروپاشی اتحاد شوروی در ۱۹۹۱، مناطق ساحلی دریای خزر در آسیای مرکزی و قفقاز اهمیت […]

در افق

پیگیری اعضا برای بروز رسانی منشور انرژی

با توجه به اهمیت و جایگاه معاهده منشور انرژی که به عنوان یک توافق نامه بین المللی جهت تسهیل سرمایه گذاری و ترانزیت در زمینه انرژی و مسائل زیست محیطی مطرح است، به سراغ اوربان روسناک، دبیرکل منشور انرژی رفتیم، تا با وی در مورد برخی از مسائل مطرح در ارتباط با این منشور، از قبیل تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر منشور، موانع انتقال فناوری، فرایند عضویت در منشور، وضعیت ایران در منشور، سکوت منشور در مورد موضوع سواپ، پرونده یوکاس، چگونگی پیوستن سازمان های بین المللی به منشور، اصلاحات و مدرنیزه کردن منشور و… به گفت و گو بپردازیم. متن این گفت وگو را می توانید در ادامه بخوانید.

در افق

همکاری نفتی روسیه و عربستان برعلیه ایران نیست

مطرح شدن دوباره تحریم های ایران از سوی آمریکا و افزایش تنش میان ایران و عربستان به عنوان دو همسایه منطقه ای و دو عضو تاثیر گذار اوپک در بازار انرژی، زمینه ای شد تا به گفت وگو با فریدون برکشلی، رئیس پیشین امور اوپک وزارت نفت و رئیس گروه مطالعات انرژی وین بپردازیم و مباحثی از قبیل پشت پرده سیاست های عربستان علیه ایران، موضوع بستن تنگه هرمز از سوی ایران، همکاری عربستان و روسیه در بازار انرژی، امکان جایگزینی نفت ایران توسط دیگر تولیدکنندگان در صورت اعمال تحریم ها، قرارداد تهاتر نفت و کالا میان ایران و روسیه و … را بحث و بررسی کنیم.

در افق

وزارت نفت به دوران جنگ سرد برگشته است

دکتر محمدصادق خرازی یک دیپلمات کاملاً نام آشناست. وی مناصب حساسی نظیر عضویت در هیأت مذاکرات قطعنامه ۵۹۸، سفیر ایران در فرانسه، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، معاون آموزشی و پژوهشی وزارت امور خارجه، سرپرستی معاونت سیاسی وزارت امور خارجه و غیره را در کارنامه دارد. وی موسس و مدیر سه وب سایت دیپلماسی ایرانی، تاریخ ایرانی و اقتصاد ایرانی است و در عین حال مدیر مسئول یک روزنامه نیز است. خرازی همچنین موسس و عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان است. وی معتقد است که باید پدیده برجام را واقع بینانه ارزیابی کرد. او در عین حال که دستاوردهای برجام را ذکر می کند، می گوید غربی ها و آمریکایی ها «آزمون بسیار بدی» پس داده اند و به بسیاری از تعهدات خود عمل نکرده اند. خرازی به شدت به ایده هایی نظیر برجام دو و سه می تازد و آن ها را رویکردهایی «ساختارشکنانه» می بیند که نه در راستای منافع ایران، بلکه در راستای حل مشکلات آمریکا، مطرح می شوند. وی معتقد است که مشکلات اقتصادی ایران نه با برجام، بلکه با نگاه استراتژیک به حوزه اقتصاد حل می شوند؛ نگاهی که از نظر وی در وزارت نفت و بخش انرژی کشور حاکم نیست.

در افق

بحران آب واقعیت ندارد

دکتر رضا اردکانیان یک چهره شناخته شده ملی و بین المللی است. وی قائم مقامی وزیر نیرو، معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو، معاونت این وزارت خانه در امور آب و مدیرعاملی شرکت مدیریت منابع آب ایران را در کارنامه خود دارد. در سطح بین المللی، اردکانیان از سال های ۸۶ تا ۹۴ به عنوان مدیر موسس برنامه دهه بین المللی آب سازمان ملل مشغول به کار بوده است.

در افق

ترامپ برگ برنده صنعت نفت آمریکا است؟

ترامپ خودش بهترین تحلیل از انتخاب غیر قابل پیش بینی اش را ارائه داد: «[انتخاب من] شبیه انتخابات ۵ ماه پیش در انگلیس و جدایی این کشور از اتحادیه اروپاست.» نمی توان به راحتی در مورد تاثیر انتخاب ترامپ بر بازار نفت سخن گفت، هم به خاطر غیر قابل پیش بینی بودن بازارهای نفت و هم غیر قابل پیش بینی بودن ترامپ. انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا سیگنال های متضادی را برای بازیگران اصلی صنعت نفت صادر کرده است.

در افق

انگیزه های ترامپ از بهبود رابطه با روسیه

۲۱ ژانویه ۲۰۱۷ مصادف با ۲ بهمن ۱۳۹۵ دونالد ترامپ در کاخ سفید اولین روز کاری خود را به عنوان رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا آغاز کرد. از همان لحظه اعلام خبر پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری، بیم ها و امیدها برای عصر ترامپ آغاز گشت. البته در بیرون از ایالات متحده شاید به هیچ وجه بیم و امیدها نسبت به ریاست جمهوری وی هم وزن نباشد، و کفه ترازو سخت به نفع احساس ترس و واهمه از سیاست های آتی او سنگینی کند. هم خودش در ماراتن تبلیغات انتخاباتی صحبت هایی مطرح کرد که خبر از افزایش احتمالی اصطکاک ایالات متحده با برخی کشورها را می دهد و زنگ های خطر را حداقل برای شماری از دولت ها گوش خراش تر به صدا در می آورد، و هم مخالفین و منتقدین وی تصویر هولناکی از او ساخته اند که انگار از قعر جهنم آمده است که دنیا را به هم بریزد.

در افق

چندجانبه‌گرایی در سیاست انرژی مقدمه تبدیل شدن ایران به قدرت منطقه‌ای

از زمان پایان جنگ سرد، موضوع تحولات منطقه‌ای در روابط بین‌الملل جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. در دوره جنگ سرد فرض اغلب تحلیل‌گران روابط و سیاست بین‌الملل آن بود که سطح منطقه‌ای و معادلات و پویش آن تابعی از سطح بین‌المللی و معادلات آن است. در نتیجه اگر دولت‌ها بتوانند در سطح بین‌المللی جایگاه خود را از منظر قدرت تقویت کنند، این امر به صورت خودکار منجر به تقویت جایگاه منقطه‌ای آنها خواهد شد. در حالی که عکس آن صادق نیست. به عبارتی دیگر فرض این بود که جریان قدرت از سطح بین‌المللی به سطح خارجی جاری می‌شود. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل این امر تقسیم‌بندی کل مناطق جهان به حوزه نفوذ دو ابر قدرت یعنی شوروی سابق و آمریکا بود.

در افق

دولت باید قدرت اقتصادی خود را از ملت بگیرد

صدر هاشمی نژاد رئیس هیئت مدیره گروه استراتوس و بنیان گذار اولین بانک خصوصی در ایران، یعنی بانک اقتصاد نوین است. وی شرایط کار در بخش خصوصی را طی سالیان بسیاری زیادی در تمامی سطوح، از یک شرکت کوچک گرفته تا هلدینگی بزرگ، تجربه کرده و شرکت وی اولین صادرکننده خدمات فنی و مهندسی کشور […]

در افق

ترامپ نمی تواند از خاورمیانه خارج شود

خاورمیانه پس از جنگ جهانی دوم برای خیلی ها با دو نشانه اصلی شناخته می شود: نفت و رژیم صهیونیستی. ایالات متحده آمریکا در سال های پس از جنگ جهانی دوم کوشید سیاست خود را در منطقه ضعیف اما صاحب منابع نفتی ارزان خاورمیانه بر این دو پایه بنا کند. هنوز هم نسل جنگ سرد در خاورمیانه از جمله در کشور خود ما٬ خاورمیانه را با همین دو نشانه تفسیر و تحلیل و حتی پیش بینی می کند. به قول معروف در خاورمیانه همه راه ها به نفت یا تل آویو ختم می شود. برای فهم هر اتفاق و یا حادثه ای باید نسبت آن را با این دو شاخص فهمید و سپس آن را تحلیل کرد.

در افق

تصمیم‌گریـزی روی دیگر سکه بی‌تدبیری

سازمان توسعه صنعت نفت ایران به‌ویژه در پایین‌دست سرگشته، متزلزل و بی‌انضباط است. به نظر میرسد، هنوز اصولاً در تعریف توسعه و تعالی در ارکان مختلف حاکمیت، هم‌داستانی وجود ندارد و این افتراق اعوجاجی جدی در متدولوژی توسعه حتی در اجزا دولتهای واحد به وجود آورده است. این ناترازی در آنتولوژی و متدولوژی توسعه موجب […]

در افق

برجام یکی از مهم ترین توافق های بین المللی بعد از جنگ جهانی دوم است

محمدجواد حق شناس فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه است که سابقه مدیرکل سیاسی وزارت کشور را نیز در کارنامه خود دارد. البته ما با وی در زمینه ای متفاوت یعنی درباره چشم انداز خط لوله صلح به گفتگو نشستیم. حق شناس بر این عقیده است که در پیشبرد خط لوله صلح نیز همچون […]

در افق

عقل سلیم می‌گوید وارد بازار گاز اروپا نشویم

مهندس علیرضا کاملی با قاطعیت از رشد تولید گاز در آینده نزدیک، می‌گوید و از همین‌جاست که برایش صادرات گاز ضرورت می‌یابد. او همچنان به خط لوله انتقال گاز ایران-پاکستان امیدوار است و در سوی دیگر خط لوله تاپی را رقیب چندان جدی‌ای برای خط لوله ایران-پاکستان قلمداد نمی‌کند. هم‌زمان اولویت نخست صادرات گاز را به کشورهای هم‌جوار می‌دهد و در نقطه مقابل بازار اروپا را پرهزینه می‌خواند و از طرفی، اجرایی شدن طرح صادرات به عراق را درگرو تأمین امنیت این کشور می‌داند. با مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران در مورد آخرین وضعیت طرح‌های صادرات گاز کشور و برنامه‌های آتی پیش رو به گفتگو نشستیم.

در افق

وضعیت بازار جهانی نفت و سیاست انرژی روسیه

به طور سنتی انرژی یکی از حوزه های اصلی اقتصاد روسیه است، از جمله بنا به این که این کشور یکی از سردترین کشورهای کره زمین است و از طرفی توزیع نابرابر اقتصاد و جمعیت در آن، سبب طولانی شدن حمل و نقل مسافری و باری شده است؛ ضمن آن که این کشور از نظر منابع انرژی، غنی و برخوردار است.