جلال حیران نیا

اولي هاينونن معاون پيشين آژانس بين المللي انرژي اتمي و رئيس سابق بازرسان آژانس يکي از مطلع ترين افراد در پرونده هسته اي ايران است.اگر چه او جاي خود را به هرمان ناکارتس داد اما هنوز هم پرونده هسته اي ايران را از نزديک دنبال مي کند. او چندين بار از طرف آژانس بين المللي انرژي اتمي از تاسيسات هسته اي ايران بازديد کرده است. خيليها معتقدند در زمان او و البرادعي گزارش هاي پادماني آژانس بيشتر از اکنون تخصصي بود. اولي هاينونن رئيس سابق بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي و معاون امور پادمانهاي آژانس بينالمللي انرژي اتمي تا سال ۲۰۱۰ ميلادي بود و اکنون در مرکز روابط و علوم بينالمللي دانشگاه هاروارد تدريس ميکند.اومعتقد است سرمايه گذاران خارجي اوضاع و احوال بازار ايران را رصد مي کنند تا زمينه هاي حضور خود در صنعت نفت و گاز ايران را پس از پايان يافتن تحريمها و به نتيجه رسيدن مذاکرات فراهم کنند.


 

تمديد مذاکرات ميان ايران و 1+5 را برخي ها شکست تعبير کرده اند. ارزيابي شما از تمديد مذاکرات تا چند ماه ديگرچيست؟

به هر حال تمديد مذاکرات به معناي اين بود که دو طرف به ديپلماسي ادامه مي دهند که جاي خوشحالي است. البته بايد توجه داشت مسير پيش رو مسيري هموار نخواهد بود بلکه مسيري سخت و دشوار است که مسائل خاص خودش را دارد.

آيا در مرحله کنوني و با تمديد مذاکرات مي توان گفت يک طرف برنده است يا بازنده؟

چنين تعبير و ارزيابي اي به نظر من درست نيست. تمديد مذاکرات بازنده و برنده اي در مقطع کنوني ندارد. بايد اين مسأله پايان يابد و نظام منع تکثير سلاح هاي هسته اي را اجرا کنيم.

 

آيا تمديد مذاکرات در مرحله کنوني مي تواند باعث جذب سرمايه گذاري خارجي در صنايع نفت و گاز ايران شود؟

تمديد مذاکرات از اين حيث که باعث شده است تا مذاکرات به شکست نينجامد باعث جذب سرمايه هاي خارجي در صنايع نفت و گاز ايران خواهد شد. اما شرکتهاي سرمايه گذار نيز نگاه به آينده دارند.

در واقع اين شرکتها منتظر چشم اندازهاي آينده هستند تا ببينند نتيجه مذاکرات چه خواهد شد. در حال حاضر اين شرکتها اوضاع و احوال را رصد مي کنند تا زمينه هاي حضور را فراهم کنند.

 

يعني در اين مرحله آنها صرفاً در حال رايزني با ايراني ها هستند تا بتوانند بازار را از دست رقبا بگيرند؟

زماني که توافق نهايي و بلندمدت حاصل شود و تحريمها برداشته شوند آنها اقدامات خود را عملي تر مي کنند.

 

پيش بيني شما از آينده مذاکرات هسته اي بين ايران و گروه 1+5 در جهت نيل به توافق جامع چيست؟

هنوز مسائلي وجود دارند که دو طرف در مورد آنها بايد بحث و گفتگوها را ادامه دهند.

در اين چارچوب مسائلي چون غني سازي اورانيوم و رآکتور آب سنگين اراک بايد مورد توجه باشد. همچنين بايد در اين چارچوب توافقي، نگراني هاي ايران در خصوص برچيدن و برداشته شدن تحريمها مورد توجه قرار گيرد.

ايران بايد در سياست هاي انرژي هسته اي خود تجديد نظر کند و برنامه هسته اي خود را متناسب با نيازهاي واقعي خودش توسعه دهد.

مفهوم آن اين خواهد بود که ايران بايد کاهشي در غني سازي اورانيوم داشته باشد و از شرکاي خود رآکتورهاي پيشرفته تر درخواست کند و به فن آوري جديدتر دسترسي داشته باشد و تضمين هاي لازم براي دريافت سوخت را از آنها دريافت کند.

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *