شماره پنجم- اسفند ۹۴

نگاه نزدیک

ایران و روسیه در دوران پساتحریم

منطقه خاورمیانه به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی و دارا بودن ذخایر عظیم فسیلی که موردنیاز کشورهای صنعتی است، همواره موردتوجه قدرت‌های بزرگ جهان بوده است. ابرقدرت‌ها در راستای نیل به اهداف و تأمین منافع ملی خود، تاکنون راهبردهای متعددی را در این منطقه به اجرا گذاشته‌اند. به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ایالات‌متحده به‌منظور پر کردن خلأ به وجود آمده و تثبیت هژمونی خود در سطح جهانی، راهبرد نظم نوین جهانی را مطرح کرد. درواقع، خاورمیانه ازجمله مناطقی بوده است که همواره موردتوجه سیاست‌مداران آمریکایی بوده و برای تداوم سلطه ایالات‌متحده بر اقتصاد و سیاست بین‌المللی، اهمیت اساسی داشته است.

در افق

بهترین زمـان برای سرمایه‌گذاری در واحدهای ال.ان.جی

افشین جوان سال‌ها به‌عنوان تحلیلگر بازار گاز و بخصوص LNG در رده‌های مختلف شرکت ملی صادرات گاز مشغول بوده و اکنون در دفتر اوپک در وین به‌عنوان تحلیلگر بازار مشغول به کار است. ازنظر جوان هرچند احداث طرح‌های LNG دقیق و پیچیده است، اما درعین‌حال آن را تامین‌کننده منافع کشور در بلندمدت می‌داند. ازنظر او ایران می‌تواند در کنار روسیه، قطر و آمریکا به بازیگر مهمی در عرصه تبادلات جهانی گاز تبدیل شود.

در افق

عقل سلیم می‌گوید وارد بازار گاز اروپا نشویم

مهندس علیرضا کاملی با قاطعیت از رشد تولید گاز در آینده نزدیک، می‌گوید و از همین‌جاست که برایش صادرات گاز ضرورت می‌یابد. او همچنان به خط لوله انتقال گاز ایران-پاکستان امیدوار است و در سوی دیگر خط لوله تاپی را رقیب چندان جدی‌ای برای خط لوله ایران-پاکستان قلمداد نمی‌کند. هم‌زمان اولویت نخست صادرات گاز را به کشورهای هم‌جوار می‌دهد و در نقطه مقابل بازار اروپا را پرهزینه می‌خواند و از طرفی، اجرایی شدن طرح صادرات به عراق را درگرو تأمین امنیت این کشور می‌داند. با مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران در مورد آخرین وضعیت طرح‌های صادرات گاز کشور و برنامه‌های آتی پیش رو به گفتگو نشستیم.

در افق

طرح های ال ان جی ایران تا کنون موفق نبوده است

این روزها بحث صادرات گاز و حضور در بازارهای جهانی بالاخص اروپا پس از لغو تحریم‌ها مطرح است ولی بررسی اینکه اولویت و استراتژی صادرات گازی ایران در شرایط فعلی چه باید باشد چندان موردبحث نبوده است. ایران با جمعیتی حدود یک درصد جهان بزرگ‌ترین منابع گازی جهان (حدود ۱۸ درصد ذخایر گاز جهان) را دارد و بی‌شک باید همه گزینه‌های موجود برای استفاده از این نعمت خدادادی را در نظر بگیرد.

در افق

نمی‌توان با قطع یک خط لوله اروپا را زمین زد

باوجودی که نزدیک به دو سال از آخرین روزهای مدیریت علی خیراندیش بر مهم‌ترین پروژه صادرات LNG ایران می‌گذرد، اما او همچنان به‌خوبی جزئیات و وضعیت طرح را در ذهن دارد. هرچند خود را تنها مقید به اظهارنظر در مورد «اقتصاد» صادرات گاز می‌داند، اما هم‌زمان وابسته کردن اروپا به ایران با صادرات گاز را تنها یک «شوخی» می‌شمارد. ازنظر کسی که هفت سال بر صندلی مدیرعاملی ایران ال.ان.جی تکیه زده بود، حرکت به سمت LNG به یک اجبار می‌ماند، اما چون دوران اروپا را «تمام‌شده» می‌داند، از لزوم چرخش هدف‌گذاری‌ها به سمت شرق سخن به میان می‌آورد. در یک روز سرد زمستانی با علی خیراندیش در دفتر کارش به گفت‌وگو نشستیم، آنجا که برایمان از گذشته، حال و آینده LNG در ایران و جهان گفت.

روندها

رقابت در فناوری نیازمند همکاری بین‌المللی است

دکتر توفیقی وزیر سابق علوم،تحقیقات و فناوری به‌صراحت معتقد است که توسعه فناوری نیاز به همکاری‌های بین‌المللی و حضور در بازار فناوری دارد و در این راستا به سیاست‌های تعریف و تثبیت‌شده در حوزه بین‌الملل نیاز داریم، همچنین هیچ کشوری در دنیا نیست که تمام توانمندی‌ها را داشته باشد. در این میان، نقش بخش خصوصی در توسعه فناوری در دیدگاه او بی‌بدیل است ولی این دولت است که باید توان بخش خصوصی را آزاد کند. با دکتر توفیقی در دفتر کارش به گفت‌وگو درباره رابطه فناوری و دیپلماسی در حوزه صنعت نفت پرداختیم، جایی که سؤالات ما را گام‌به‌گام و با استدلال‌های خاص خودش پاسخ گفت.

روندها

برخی شرکت‌ها ابزار فعالیت سیاسی شده‌اند

دکتر مشایخی تاکنون به تدوین برنامه استراتژیک پتروشیمی کمک زیادی کرده است. این استاد دانشگاه صنعتی شریف و اقتصاددان طرفدار بازار آزاد و حامی نقش تسهیل‌کننده دولت، چهرهای شناخته‌شده در دانشگاه ، صنعت و خصوصاً صنعت نفت است. مشایخی یکی از محدود استادانی است که به دلیل شناختش از صنعت نفت، همیشه تحلیل‌هایش موردتوجه بوده و حامل ایده‌های جذابی است .