شماره هشتم- اسفند ۹۵

در افق

ترامپ نمی تواند از خاورمیانه خارج شود

خاورمیانه پس از جنگ جهانی دوم برای خیلی ها با دو نشانه اصلی شناخته می شود: نفت و رژیم صهیونیستی. ایالات متحده آمریکا در سال های پس از جنگ جهانی دوم کوشید سیاست خود را در منطقه ضعیف اما صاحب منابع نفتی ارزان خاورمیانه بر این دو پایه بنا کند. هنوز هم نسل جنگ سرد در خاورمیانه از جمله در کشور خود ما٬ خاورمیانه را با همین دو نشانه تفسیر و تحلیل و حتی پیش بینی می کند. به قول معروف در خاورمیانه همه راه ها به نفت یا تل آویو ختم می شود. برای فهم هر اتفاق و یا حادثه ای باید نسبت آن را با این دو شاخص فهمید و سپس آن را تحلیل کرد.

در افق

انگیزه های ترامپ از بهبود رابطه با روسیه

۲۱ ژانویه ۲۰۱۷ مصادف با ۲ بهمن ۱۳۹۵ دونالد ترامپ در کاخ سفید اولین روز کاری خود را به عنوان رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا آغاز کرد. از همان لحظه اعلام خبر پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری، بیم ها و امیدها برای عصر ترامپ آغاز گشت. البته در بیرون از ایالات متحده شاید به هیچ وجه بیم و امیدها نسبت به ریاست جمهوری وی هم وزن نباشد، و کفه ترازو سخت به نفع احساس ترس و واهمه از سیاست های آتی او سنگینی کند. هم خودش در ماراتن تبلیغات انتخاباتی صحبت هایی مطرح کرد که خبر از افزایش احتمالی اصطکاک ایالات متحده با برخی کشورها را می دهد و زنگ های خطر را حداقل برای شماری از دولت ها گوش خراش تر به صدا در می آورد، و هم مخالفین و منتقدین وی تصویر هولناکی از او ساخته اند که انگار از قعر جهنم آمده است که دنیا را به هم بریزد.

در افق

ترامپ برگ برنده صنعت نفت آمریکا است؟

ترامپ خودش بهترین تحلیل از انتخاب غیر قابل پیش بینی اش را ارائه داد: «[انتخاب من] شبیه انتخابات ۵ ماه پیش در انگلیس و جدایی این کشور از اتحادیه اروپاست.» نمی توان به راحتی در مورد تاثیر انتخاب ترامپ بر بازار نفت سخن گفت، هم به خاطر غیر قابل پیش بینی بودن بازارهای نفت و هم غیر قابل پیش بینی بودن ترامپ. انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا سیگنال های متضادی را برای بازیگران اصلی صنعت نفت صادر کرده است.

در افق

غافل گیری های ترامپ در حوزه انرژی و محیط زیست

آنچه سبب شهرت بیشتر دونالد ترامپ، رییس جمهور فعلی آمریکا، در دوران تبلیغات این دوره از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گردید، اتخاذ رویکردها و دیدگاه های بسیار متفاوت و حتی متناقض با دوران ریاست جمهوری باراک اوباما بود. ناکارآمد بودن برنامه درمانی اوباما، اعتقاد به عدم مداخله آمریکا در منازعات خارجی و بویژه خاورمیانه، توجه […]

روندها

توافق خوب اما بی نتیجه

اوپکی ها نه تنها برای کاهش تولید نفت و به بیان بهتر برای مهندسی عرضه نفت به بازارها به توافق رسیدند، بلکه این سخن علی النعیمی وزیر سابق نفت عربستان را نیز رد کردند که تاریخ توافقات نفتی اوپک، تاریخ فریب دادن اعضا توسط یکدیگر است. او گفته بود معامله نفتی اوپک می تواند کارساز باشد و باعث ایجاد توازن در بازار نفت شود اما «مایه بدبختی است که ما به فریب [یکدیگر]تمایل داریم».

روندها

بازار نفت پس از توافق تاریخی اوپک و غیر اوپک

کمیته نظارت بر تولید نفت کشورهای عضو اوپک، جلسه ای در روزهای ۲۱ و ۲۲ ژانویه ۲۰۱۷ در دبیرخانه اوپک در وین برگزار کرد. قبلا آقای بارکیندو دبیرکل اوپک از ابوظبی برای برگزاری این جلسه نام برده بود. این کمیته که علاوه بر کویت وزرای دو کشور دیگر عضو اوپک (نماینده الجزایر و ونزوئلا) و […]

نگاه نزدیک

از دنیا و شرکت های خارجی می ترسند

سیدمهدی حسینی را بیش از همه با قراردادهای نفتی می شناسند، از بیع متقابل تا IPC؛ اما از نمای نزدیک تر، وی طیف وسیعی از مذاکرات و قراردادها را (از حوزه های صنعتی تا نفت و گاز) تجربه کرده است. حالا اما حسینی کنار نشسته و گویی می خواهد بعد از تمام اما و اگرها و انتقادها و حمایت هایی که از IPC به خود دیده است، نظاره گر سرنوشت قراردادها باشد.

نگاه نزدیک

نفت بیشترین ضربه را از انتصابات سیاسی خورده است

«تناقض بین ارزش های اجتماعی و ساختارهای اجتماعی»، مهمترین دریچه ای است که بهروز جواهری زاده می خواهد مسائل و مشکلات موجود در جامعه حرفه ای را از درون آن بنگرد؛ بخصوص اگر صحبت از چالش های نیروی انسانی در کشور و یا صنعت نفت باشد. جواهری زاده که سال ها بر کرسی برنامه ریزی نیروی انسانی شرکت ملی نفت ایران تکیه زده بود و ابتکارات زیادی در زمینه توسعه شایستگی های منابع انسانی صنعت نفت داشته است، امروز به عنوان مشاور نیروی انسانی در سازمان های مختلف فعالیت می کند. جواهری زاده می گوید که تعالیم سازمان دهندگان در جامعه ما ساختارهای نظام سرمایه داری را ترویج می کند و ارزش آفرینان ما با این که تعالیم اسلامی را ترویج می دهند اما برای ایجاد ساختارهای همخوان با این تعالیم، پیشنهادی نمی دهند و تعالیم آن ها بیشتر مبتنی بر رفتار فردی است. از نظر وی این امر مدیریت در جامعه ما را با مشکل مواجه کرده است.

نگاه نزدیک

از طرح تبدیل متانول به پروپیلن دفاع می کنیم

دکتر اسماعیل قنبری، مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی است. وی از سال ۸۵ به بعد در سمت های مختلف مدیریتی این شرکت حضور داشته و با بیش از ۲۳ سال سابق در صنعت نفت، به خوبی با این صنعت و به ویژه بخش پتروشیمی آشناست. با قنبری در مورد عملکرد شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در زمینه توسعه تکنولوژی به گفتگو پرداختیم. وی معتقد است که گرچه صنعت پتروشیمی کشور، استفاده مطلوبی از فناوری پیشرفته نداشته است اما حرکت این صنعت رو به جلو بوده است. قنبری کارنامه شرکت پژوهش وفناوری پتروشیمی را مثبت می داند و از کاستی هایی که به دلیل خصوصی سازی غیراصولی در صنعت پتروشیمی به وجود آمده است، با ما سخن می گوید.

روندها

ترامپ روابط ایران و روسیه را تهدید نمی کند

نمی توان از سیاست خارجی روسیه سخن به میان آورد، اما از گسترش روابط ایران و روسیه در سال های اخیر گذر کرد. روابط دو همسایه امروز از حوزه اقتصاد فراتر رفته و همکاری های منطقه ای آن ها بیش از گذشته مورد توجه تحلیلگران و کارشناسان قرار گرفته است. همین مسئله دلیلی شد تا […]