شماره نهم- شهریور ۹۶

نگاه نزدیک

کارنامه نفتی دولت یازدهم ضعیف بود

دکتر غلامحسین حسن تاش در مصاحبه با دیپلماسی انرژی، بی پرده و بسیار صریح نظراتش در مورد عملکرد وزارت نفت در دولت یازدهم را مطرح می کند. وی بر این نظر است که وزارت نفت در بسیاری از حوزه های عملکرد ضعیفی داشته است. حسن تاش می گوید زنگنه گزینه مناسبی برای تصدی وزارت نفت دولت یازدهم نبود و این وضعیت وخیم وزرات نفت در دولت های نهم و دهم بود که باعث شد وی برای این سمت انتخاب شود.

نگاه نزدیک

خروج آمریکا از بر جام برای ترامپ پرهزینه خواهد بود

گفتگوی اختصاصی دیپلماسی انرژی با دکتر سیدعباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه، مرد شماره ۲ مذاکرات هسته ای و رئیس ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه، در یکی از روزهای پرمشغله وی، در دفتر کارش، برگزار شد. عراقچی، پیش از مصاحبه با دیپلماسی انرژی در جلسه علنی مجلس پیرامون طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا، سخنرانی کرده بود. عراقچی در این مصاحبه خاطرنشان ساخت که برجام دست دولت آمریکا را برای اعمال مجدد تحریم های نفتی بسته است.

روندها

ديپلماسى جهانى انرژى و فرصت های ایران

تحولات و دگرگونى هاى ژئوپليتيك و ژئوانرژى از سال ٢٠١٣ تاكنون ابعاد عميق وگسترده اى به خود گرفته است؛ اين تحولات درماه هاى اخير و به ويژه پس از ديدار پرزيدنت ترامپ از عربستان سعودى و رژيم صهيونيستى با دگرگونى هاى جدى و غيرمنتظره اى مواجه گرديده است.

روندها

می خواهند ایران را از بازی بین المللی نفت و گاز، بیرون کنند

دکتر سارا وخشوری، رئیس موسسه بین المللی مشاوره انرژی SVB در مصاحبه با دیپلماسی انرژی مسائل مهمی را در مورد تحولات منطقه خاور میانه مطرح می کند. وی می گوید عربستان سعی کرده در پاسخ به مسأله امنیتی خود با سرمایه گذاری در اقتصادهای مهم دنیا از جمله آمریکا، بار دیگر پیمان ضعیف شده «نفت برای امنیت» را در قالب جدیدِ «سرمایه گذاری برای امنیت» احیاء کند.

در افق

بحران آب واقعیت ندارد

دکتر رضا اردکانیان یک چهره شناخته شده ملی و بین المللی است. وی قائم مقامی وزیر نیرو، معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو، معاونت این وزارت خانه در امور آب و مدیرعاملی شرکت مدیریت منابع آب ایران را در کارنامه خود دارد. در سطح بین المللی، اردکانیان از سال های ۸۶ تا ۹۴ به عنوان مدیر موسس برنامه دهه بین المللی آب سازمان ملل مشغول به کار بوده است.

نگاه نزدیک

روسیه برنده اصلی بازی خاورمیانه است

احمد دستمالچیان سفیر سابق ایران در اردن و لبنان، بر این نظر است که ترکیه پس از کودتای ناکام سال گذشته دچار بی وزنی شده و تا مدت ها نمی تواند رفتار ثابت سیاسی از خود نشان دهد. وی می گوید ترکیه در حال حاضر به نوعی به روسیه نزدیک شده و رژیم صهیونیستی نمی تواند از طریق این کشور گاز به اروپا صادر کند. دستمالچیان می گوید شرایط تحولات منطقه به سمتی رفته که رژیم صهیونیستی در آینده مجبور خواهد شد دست از جاه طلبی برداشته و به واقع گرایی روی آورد.