شماره نهم- شهریور ۹۶

نگاه نزدیک

کارنامه نفتی دولت یازدهم ضعیف بود

دکتر غلامحسین حسن تاش در مصاحبه با دیپلماسی انرژی، بی پرده و بسیار صریح نظراتش در مورد عملکرد وزارت نفت در دولت یازدهم را مطرح می کند. وی بر این نظر است که وزارت نفت در بسیاری از حوزه های عملکرد ضعیفی داشته است. حسن تاش می گوید زنگنه گزینه مناسبی برای تصدی وزارت نفت دولت یازدهم نبود و این وضعیت وخیم وزرات نفت در دولت های نهم و دهم بود که باعث شد وی برای این سمت انتخاب شود.

نگاه نزدیک

خروج آمریکا از بر جام برای ترامپ پرهزینه خواهد بود

گفتگوی اختصاصی دیپلماسی انرژی با دکتر سیدعباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه، مرد شماره ۲ مذاکرات هسته ای و رئیس ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه، در یکی از روزهای پرمشغله وی، در دفتر کارش، برگزار شد. عراقچی، پیش از مصاحبه با دیپلماسی انرژی در جلسه علنی مجلس پیرامون طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا، سخنرانی کرده بود. عراقچی در این مصاحبه خاطرنشان ساخت که برجام دست دولت آمریکا را برای اعمال مجدد تحریم های نفتی بسته است.

روندها

دیپلماسى جهانى انرژى و فرصت های ایران

تحولات و دگرگونى هاى ژئوپلیتیک و ژئوانرژى از سال ٢٠١٣ تاکنون ابعاد عمیق وگسترده اى به خود گرفته است؛ این تحولات درماه هاى اخیر و به ویژه پس از دیدار پرزیدنت ترامپ از عربستان سعودى و رژیم صهیونیستى با دگرگونى هاى جدى و غیرمنتظره اى مواجه گردیده است.

روندها

می خواهند ایران را از بازی بین المللی نفت و گاز، بیرون کنند

دکتر سارا وخشوری، رئیس موسسه بین المللی مشاوره انرژی SVB در مصاحبه با دیپلماسی انرژی مسائل مهمی را در مورد تحولات منطقه خاور میانه مطرح می کند. وی می گوید عربستان سعی کرده در پاسخ به مسأله امنیتی خود با سرمایه گذاری در اقتصادهای مهم دنیا از جمله آمریکا، بار دیگر پیمان ضعیف شده «نفت برای امنیت» را در قالب جدیدِ «سرمایه گذاری برای امنیت» احیاء کند.

روندها

عصر جدید نفت چه خصوصیاتی دارد؟

تولید نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۷ به ۹.۴۳ میلیون بشکه در روز رسید. این رقم تا اوج تولید نفت آمریکا در چند دهه اخیر، که در ژوئن سال ۲۰۱۵ با رقم ۹.۶۱ میلیون بشکه در روز ثبت شد، کمتر از ۲۰۰ هزار بشکه تفاوت دارد؛ رقمی که با شرط حفظ آهنگ […]

روندها

ترامپ با برجام چه می کند؟

دکتر ناصر هادیان استاد دانشگاه و کارشناس مسائل آمریکا در مصاحبه با دیپلماسی انرژی، حساس ترین مسائل امروز سیاست خارجی کشور را به بحث می گذارد. او می گوید استراتژی ترامپ این است که امنیت را به کالایی بسیار گران تبدیل کند و دیگران، حتی متحدان آمریکا در ناتو و بیرون از ناتو، را مجبور کند تا بهای آن را بپردازند.

در افق

بحران آب واقعیت ندارد

دکتر رضا اردکانیان یک چهره شناخته شده ملی و بین المللی است. وی قائم مقامی وزیر نیرو، معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو، معاونت این وزارت خانه در امور آب و مدیرعاملی شرکت مدیریت منابع آب ایران را در کارنامه خود دارد. در سطح بین المللی، اردکانیان از سال های ۸۶ تا ۹۴ به عنوان مدیر موسس برنامه دهه بین المللی آب سازمان ملل مشغول به کار بوده است.

نگاه نزدیک

از اشغال سرزمینی تا اشغال گازی

دریای مدیترانه یکی از بزرگترین دریاهای جهان محسوب میشود که سواحل آن میان سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا مشترک است. این دریای بزرگ جدا از این که یک شاهراه ارتباطی دریایی محسوب میشود، از منابع غنی انرژی به ویژه گاز برخوردار است و همین مساله اهمیت آن را صد چندان کرده است. غنی ترین منابع گازی دریای مدیترانه در بخش شرقی آن قرار دارد که مرزهای آبی مشترک ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین (فلسطین اشغالی و غزه)، مصر و قبرس است.

نگاه نزدیک

روسیه برنده اصلی بازی خاورمیانه است

احمد دستمالچیان سفیر سابق ایران در اردن و لبنان، بر این نظر است که ترکیه پس از کودتای ناکام سال گذشته دچار بی وزنی شده و تا مدت ها نمی تواند رفتار ثابت سیاسی از خود نشان دهد. وی می گوید ترکیه در حال حاضر به نوعی به روسیه نزدیک شده و رژیم صهیونیستی نمی تواند از طریق این کشور گاز به اروپا صادر کند. دستمالچیان می گوید شرایط تحولات منطقه به سمتی رفته که رژیم صهیونیستی در آینده مجبور خواهد شد دست از جاه طلبی برداشته و به واقع گرایی روی آورد.

نگاه نزدیک

آیا منابع گازی بحران قبرس را پایان می دهد؟

معضل وحدت در قبرس زخمی دیرین بر پیکره سیاست خارجی یونان، ترکیه و اخیراً اتحادیه اروپاست. از زمان پیوستن قبرس جنوبی یونانی نشین به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۵ تلاش ها برای اتحاد سیاسی بخش شمالی ترک نشین و بخش جنوبی یونانی نشین بیشتر از هر زمان دیگری تشدید شده است.

نگاه نزدیک

حلقه گازی اسرائیل بردست ترکیه

محمدعلی دستمالی، کارشناس مسائل ترکیه، در گفتگو با دیپلماسی انرژی به این موضوع می پردازد که ترکیه چگونه توانسته است با استفاده بهینه از موقعیت جغرافیایی خود به یک بازیگر مهم در حوزه انتقال انرژی تبدیل شود. وی بر این نظر است که عمل گرایی، مهم ترین اصل در سیاست خارجی ترکیه است و به عنوان مثال، آنکارا توانسته با ایجاد روابط نفتی با اقلیم کردستان عراق، منافع مهمی به دست بیاورد.

نگاه نزدیک

باز هم پای روس ها در میان است

کشف منابع گازی در شرق مدیترانه بار دیگر تقابل این دو نظریه را به پیش کشیده که آیا منابع طبیعی سبب ایجاد همکاری های منطقه ای می شوند، و یا آن که تنازع برای دست یابی و سهم خواهی را میان ذینفعان تشدید می کنند؟ آیا چالش هایی همچون مسأله حاکمیت قبرس و یا تخاصم رژیم صهیونیستی و محور مقاومت می تواند در سایه منافع مشترک برداشت از این منابع به سمت حل شدن برود و یا از قضا چنین چالش هایی مانع از توسعه منابع گازی شرق مدیترانه خواهد شد؟